a OSADY DRSNEJCH DĚDKŮ a S.O.T. a T.O. SEN
Vlajka T.O.Sen

Vlajka T.O.Sen

Kubrt Samorost

Kubrt Samorost

T.O. Drsnejch dědků

T.O. Drsnejch dědků

S.O.T. Trutnov

S.O.T. Trutnov

Ohio

Ohio

Shantal

Shantal

Kamarádi janovických skal

Kamarádi janovických skal

Severáci

Severáci

Samotář

Samotář

Ontario

Ontario

Krakonošovo Quantanamo

Krakonošovo Quantanamo

ROY

ROY

YaKo

YaKo

Kamarádi Staré řeky

Kamarádi Staré řeky

-Jak jsem šel "Jarní přírodou"

Sedím si v pátek v obýváku a přemýšlím kam vyrazit, když mi přijde SMS:“Jdeš na pochod?“To mi píše kamarád Morhun.

Chvíli koukám kamže to mám jít, ale pak si řeknu:“Proč ne?“Vždyť už jsem tam nebyl skoro čtvrt století. To je doba, ani mi to nepřišlo. A tak jsem se ráno sebral a jel jsem do své rodné vísky, do Jaroměřic, na pochod „Jarní přírodou“, který pořádají místní Sokoli. Jako kluk jsem nevynechal jediný ročník.

Coby  správný turista jsem se zaregistroval do startovní listiny a hurá do přírody. Jak už to bývá, vyfasoval jsem mapku s popisem cesty a přečetl jsem si upozornění na tabuli kdy, kde a jak odbočit, abych se neztratil. Vybral jsem si trasu 23 km. A tak jsem vyrazil.

Počasí moc nepřálo, funělo, sněžilo a bůhví co ještě, ale nejsem z cukru. Vylezl jsem po Křížové cestě na horu Kalvárii a šel dál na Vrchoru, Pohoru, Úsobrno. Sice to byl pochod jarní přírodou, ale všude bylo sněhu po kolena. Letošní zima se nevzdává bez boje. Nabral jsem směr na Duranu, kde bylo srnek jako lidí v parlamentu a odtud na Šubířov. Tam je náhorní plošina a sněžilo a funělo zde jako na Klondajku. Když jsem šel pod elektrovodem tak jsem si vzpomněl, jak jsem zde ve 14 letech plnil zkoušku Tří orlích per. Jó to byly časy.

Ze Šubířova vedla trasa po červené, okolo pomníku letcům. Jak jsem se blížil k cíli, docela mě mrzelo, že jsem nešel delší trasu, ale na druhé straně jsem měl víc času a mohl jsem navštívit rodiče a nemyslet na čas.

Prezentace
Prezentace
Co a jak
Co a jak
Křížová cesta na Kalvárii
Křížová cesta na Kalvárii
Kostel na Kalvárii
Kostel na Kalvárii
Loreta na Kalvárii
Loreta na Kalvárii
P1010007.JPG
Z Vrchory na Nové Dvory
Z Vrchory na Nové Dvory
P1010010.JPG
P1010011.JPG
P1010016.JPG
Křížek pod Duranou
Křížek pod Duranou
P1010019.JPG
Hurá na Šubířov
Hurá na Šubířov
Datlova práce
Datlova práce
Pod elektrovodem
Pod elektrovodem
P1010023.JPG
P1010024.JPG
P1010028.JPG
Volám Jaro
Volám Jaro
P1010030.JPG
P1010031.JPG
Pomník letcům
Pomník letcům
P1010034.JPG
Jaroměřický zámek
Jaroměřický zámek
Spodní kostel
Spodní kostel
Ůčast
Ůčast
Tři orlí pera

Tři orlí pera

Tři orlí pera je souhrnný název pro tři náročné celodenní zkoušky, které plní starší táborníci, zpravidla na letních táborech.

Zkouška se sestává z:

orlího pera mlčení – ( mlčenka ) 24 hodin vydržet nemluvit (ani hlasitě kašlat,                kýchat apod.)

orlího pera hladu – ( hladovka ) 24 hodin bez jídla, pouze čistá voda (nebo hořký čaj) na pití

orlího pera samoty - ( samotka ) 24 hodin mimo tábor, s omezenou zásobou potravin, avšak s úkoly (např. pozorování tábora, dojít na nějaké místo a něco splnit ), které mu uloží vedoucí tábora, včetně přespání pod širákem. ( Někdy je tato zkouška, zvláště pro dívky dělána mimo noc. To znamená, že se na noc vrátí do tábora a plnění zkoušky pokračuje následujícího dne - proto má tedy varianta samotky 2 verze a to: 24 hodin a verzi 12 a 12 )

U skautů smí tuto zkoušku dělat pouze ti, kteří dovršili věk 14 let a zároveň mají splněný tzv. 1. stupeň.

Plnění Orlích per se liší oddíl od oddílu. V některých oddílech jsou zkoušky mlčení a hladu spojeny a zkouška samoty je rozdělena na den mimo tábor a přenocování pod širákem. Někdy bývá přehozeno pořadí prvních dvou zkoušek. V některých oddílech je taky k vidění to, že je k třem zkouškám je přidaná ještě další - zvláštní, nad rámec. Někde se zahajuje slavnostně na ranním nástupu celého tábora, a to tak, že zkoušený zabodne svůj nůž s cedulkou (popisem zkoušky a své přezdívky) do stožáru s vlajkou. Tak je osazenstvem celého tábora veřejně kontrolován, zda plní řádně podmínky své zkoušky.

Po splnění těchto tří náročných úkolů skauti dostanou oválnou nášivku na rukáv, které jsou, spolu s nášivkami o splnění odborných zkoušek pýchou o zdatnosti každého junáka.

AHOJ NĚKDY,NĚKDE.
SVĚT JE MALEJ.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one