a OSADY DRSNEJCH DĚDKŮ a S.O.T. a T.O. SEN
Vlajka T.O.Sen

Vlajka T.O.Sen

Kubrt Samorost

Kubrt Samorost

T.O. Drsnejch dědků

T.O. Drsnejch dědků

S.O.T. Trutnov

S.O.T. Trutnov

Ohio

Ohio

Shantal

Shantal

Kamarádi janovických skal

Kamarádi janovických skal

Severáci

Severáci

Samotář

Samotář

Ontario

Ontario

Krakonošovo Quantanamo

Krakonošovo Quantanamo

ROY

ROY

YaKo

YaKo

Kamarádi Staré řeky

Kamarádi Staré řeky

- Orlice 18. - 19.5.2012

Orlice 18. – 19.5. 2012

Zbývají mi poslední tři dny volna a tak jsem se rozhodl, že se podívám na Orlici. Už jsem se několikrát chystal, ale nakonec dopadlo vše jinak.

A tak se stalo, že jsem se objevil v Chocni u řeky a chystal se k plavbě. Je pátek podvečer a já musím kousek splout a najít místo kde bych složil svoje drsné kosti. To se mi podařilo a tak jsem zakotvil, povečeřel a zalehl. V noci se vyjasnilo a bylo plno hvězd. Nádhera. Ráno jsem se od rybáře dozvěděl, že bylo mínus čtyři a že mu vše na zahradě zmrzlo.

Ráno jsem zabalil a vyrazil. Řeka se kroutí a vytváří tůně a zase rychlá klesání. Hned je vody moc a jindy zase méně. Je potřeba vyhlížet ten správný proud. Někdy to nahání loď do vymletého břehu a jindy zase do vrbin. A právě vrbiny mě dostaly z lodě ven. Řeka se zúžila a proud mě nahnal přímo do křovisek. Loď plula dál, ale já zůstal zapleten do haluzí. Kdo někdy plul po meandrující řece ví o čem je řeč. Jen co jsem se vymotal a pochytal loď a klobouk, zvoní telefon. A tak jsem po pás ve vodě telefonoval s mámou a ujišťoval ji, že je vše OK, jen trochu vlhko. Pochopila to tak, že ležím doma ve vaně. Naskočil jsem do lodě a plul dál. Řeka se dělí na dvě ramena a já jel dle rady tím pravým, i když mě to vtáhlo doleva a já se musel kousek vrátit. To rozdvojení je totiž vidět za zatáčkou na poslední chvíli a je velmi nenápadné. Když jeden pochopí, že už je to ono tak je pozdě. A tak jsem plul a dařilo se mi vyhýbat vrbinám, až se začala řeka zklidňovat a nakonec jen líně tekla zatáčkami. Neklamný to důkaz, že bude jez. Za chvíli jsem u něho. Na jezu jsem poobědval, dal kafíčko a posušil věci. Je zde pěkně a jedna hodná paní s dcerou mi sehnala vodu.

Jedu dál. Na břehu je srnec a jak mě zmerčí, skáče do vody a plave na druhý břeh. Moc nechybělo a skočil mi do lodě. Zase bude jez, asi veliký. Míjím několik ostrůvků. Přenesl jsem a pak řeka změnila charakter. Trochu se narovnala. Ztratila se voda. Náhonem ji odvedli.  Jen minimum teče korytem. Kus po proudu se voda vrací z náhonu. A bude další jez a další srnec skáče do vody. Tentokrát už dále. Asi se zbláznili. To bude jarem. Buď je jim horko, nebo si plní odznak zdatnosti. Z jezu odtéká voda zase pryč a je jí hrozně málo. Plavba se mění ve vodní turistiku. Řeka se zase kroutí, ale voda nikde. Dost mě to dopaluje a tak v Borohrádku končím i přesto, že asi za 400 metrů se voda má vrátit náhonem. To sucho mě dost zdrželo.

Na nádraží jsem pojedl a dal kafe, protože vlak jel až za hodinu. Je 20:58 a dom dorazím po půlnoci.

Celkově bych řekl, že Orlice je pěkná řeka, ale těžko se sem někdy vrátím. Snad až někdy od soutoku s Divokou. Ta voda mě opravdu zklamala, ale za to mohou ty elektrárny, či co.

Tak ahoj někdy, někde.

Příprava
Příprava
DSC00002.JPG
Zvedám kotvy
Zvedám kotvy
DSC00004.JPG
DSC00005.JPG
DSC00006.JPG
Odsud jsem připlul
Odsud jsem připlul
Tam popluju
Tam popluju
DSC00009.JPG
DSC00010.JPG
DSC00011.JPG
DSC00012.JPG
Suším se
Suším se
DSC00014.JPG
Jede se domů
Jede se domů
Ahoj někdy,někde.
Ahoj někdy,někde.
AHOJ NĚKDY,NĚKDE.
SVĚT JE MALEJ.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one